זירה פוליטית // טורו השבועי של יוסי ברגמן ב’בחזית החדשות’

אלה לא הפוליטיקאים שהוכנסו השבוע לבידוד וגם לא הבהלה ההמונית מנגיף הקורונה המאיים – אלה סממניו, שנותרו בזירה הפוליטית, ויש שיאמרו בגירסה משודרגת. התנהלותה של הכנסת השבוע הייתה אפופת סימני שאלה, בדגש לעתיד לבוא. בדיוק כמו בקורונה, אין מי שיפתור את שאלת השאלות – מתי יסתיים הסבוך הפוליטי והאם נאלץ לצאת לבחירות רביעיות (מה שגם לא ניתן ליישום בשל הקורונה).

מה שככל הנראה לא תתרחש זו השבעתה של ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים – אפילו מבחוץ. גנץ, שהפך בסבב הבחירות האחרון למטווח ירי של נתניהו, שהצליף בו בכל במה אפשרית, חושש מהשלכותיו של מהלך שכזה – שעלול לערער אף יותר את מעמדו הפוליטי. בעוד היום הוא מתמודד עם אופוזיציה פנים-מפלגתית בלבד, הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים עשויה לפגוע במעמדו הפוליטי גם בציבוריות הישראלית.

רמז לכך קיבלנו השבוע, כאשר בחרו משפחות השכולים להפגין מחוץ לביתו. הפגנות, שעשויות להתפשט ולגדול ולהתעצם עם הכרזתה של ממשלת המיעוט שהפכה זה מכבר לחלומו של ליברמן שהספיק בשבועיים האחרונים לשנות את התואר "מר הדתה" ל"מר רק לא ביבי".

בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, אי הוודאות חוגגת, אך לפחות חלק מנבחרי הציבור לא פוסלים אפשרות של ממשלת אחדות – שסיכוייה לקום זינקו בשל משבר הקורונה.

מה שעשוי למנוע תרחיש שכזה הוא הזמן. ככל שחולפים הימים נראה כי תרחיש האחדות הופך לפחות ופחות רלוונטי, כאשר בקוקפיט לא פוסקים מלתקוף את נתניהו ואנשיו, מציעים הצעות חוק מוכוונות אנטי-נתניהו ומניעים את זוהר ואדלשטיין להגיב בשפה חריגה גם לביביסטים המושבעים ביותר. מי היה מאמין שאדלשטיין הממלכתי ישבית אי-פעם את פעילות הכנסת?!

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

בזמן שהליכוד מנסה למסמס את זמנו של גנץ להקמת ממשלה, בכחול לבן עושים כל טעות אפשרית ולא מפסיקים להיגרר לכיוונם. בלי כוונה, חוזרים בכחול לבן על הטעויות שעשו בקמפיין הבחירות, כאשר במקום להוביל את סדר היום הם חוזרים להיות מפלגה נגררת. כך לדוגמה, הוציא השבוע מיודענו מהקוקפיט לפיד סרטון מזלזל בקורונה, בזמן שכל מערכת הבריאות מבהירה בדיוק ההיפך. אלפי התנצלויות והבהרות לא יעזרו לכבות את השריפה.

התרחיש השני, שמיום ליום הופך ליותר ויותר הגיוני, הוא ממשלת חירום בראשות נתניהו, כאשר גנץ יכהן כמ"מ רה"מ ותיקים משמעותיים יחולקו לחברי כחול לבן. בתרחיש שכזה, סביר להניח שכשהנגיף המבודד יעזוב אותנו נשוב למעגל הבחירות האינסופי. סיכויי ההצלחה למהלך מהסוג הזה הוא גבוה יחסית. המחסום נמצא אי-שם בראש המפלגות הגדולות, שהיריבות ביניהן חרגה השבוע מגבולות הטעם הטוב ושברה שיאים חדשים. בכלל, את מי מעניין בתקופת משבר הקורונה מי עומד בראש וועדת כנסת כזו או אחרת?! אותם יעניין מי המבוגר האחראי שיצליח לבודד את גנץ ונתניהו מיריבותם ולהוביל אותם להסכמות משותפות. נכון לעכשיו, מסכימים השניים על דבר אחד: לשתף פוסטים בפייסבוק.

התרחיש השלישי, שעם קבלת תוצאות הבחירות הפך לפחות ריאלי, הוא תרחיש העריקים. במקרה שכזה, יידרש הליכוד להשיג שלושה עריקים מכחול לבן (שיסכימו לערוק למרות הסנקציות המונעות מהם להנות מ'הטבות' המסחרה הקואליציונית). למרות זאת, גם גנץ מבין כי ישנן סיכויים לכך שברגע שיאותת כי הוא שט לעבר ממשלת מיעוט ישנו האוזר, הנדל וינקלביץ' את כיוון המפרשים שלהם ויערקו לליכוד.

בינתיים, כל עוד קיים סיכוי, ולו הקטנטן ביותר, להקמה של ממשלת אחדות, ובפרט בזמן שהמנדט עדיין אצל גנץ, אף אחד מהם לא ינסה יערוק לכיוון הימין.

התרחיש הרביעי הוא, כמה לא מפתיע, בחירות רביעיות (מי אמר אני ולא קיבל?). מי שעשויה להרוויח מתרחיש שכזה היא הליכוד, וייתכן שגם מפלגות נוספות מימין כדוגמת ש"ס וימינה. באותה מידה עשוי תרחיש שכזה לפגוע קשות בשמאל, ובדגש על העבודה, מרצ וכחול לבן. עד כמה שזה אירוני, החוגגים הגדולים יהיו הצמד ביבי וטיבי. במשותפת מצפים להרוויח מסיבוב רביעי לפחות עוד מנדט אחד ואף לעבור את מחסום ה-17 מנדטים, על שבונה של מרצ.

מצביעי כחול לבן לא ישכחו לגנץ את 'חטא המלצת המשותפת' וניסיונו להגיע איתה להבנות על ממשלת מיעוט. את הנתון הזה גם אושש השבוע סקר 'דיירקט פולס' שממחיש את תנועת המנדטים של מצביעי מרכז רבים לכיוונו של ביבי, תוך הסכמה לשלם את מחירו הכואב של ויתור על 'המשימה הלאומית' של "רק לא ביבי".

עם זאת, אל לנו לרתום את העגלה לפני הסוסים. שכן כל עוד נגיף הקורונה טרם ייעלם ממחוזותינו האפשרות לבחירות לא רלוונטית – מה ששוב מוביל אותנו לתרחישי האחדות, החירום והעריקים.

מכנה משותף אחד בין הקורונה לפוליטיקה – את שתיהן מאפיין סימן שאלה ענק ולשתיהן אין תאריך הקובע את מועד הסוף לסאגה.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

"אנא בכח": ראש העיר בדואט עם פרחי הרא"ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

נגיף הקורונה: הקב"ה ציווה ונשמרתם

מה חיפש האורח הסיני בביתו של החפץ חיים?

כשהגאון מוילנא סירב לחשוף את שם הגנב

חדשות הנופש הכשר: לוס אנג'לס

סנונית ראשונה מתוך האלבום 'The Best'

"יש מי שמחכה"! משה פלד וישי לפידות בדואט

מתוך "טביעת אצבע": בני פרידמן שר "כי יעקב"

אלבום ללא שם: ענקי הזמר השאירו "טביעת אצבע"

"היי זה הזמן": שלומי גרטנר בלהיט קייצי תוסס במיוחד

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל