זירה פוליטית // טורו השבועי של יוסי ברגמן ב’בחזית החדשות’

אזרח שצופה בתוכניות האקטואליה בישראל, יכול היה לחשוב שהקורונה פסחה לה על הפינה הים תיכונית שלנו. בכל תוכנית וראיון הנושא המדובר ביותר היה הנושא הפוליטי. המהלכים הפוליטיים הדרמטיים שהתרחשו השבוע, הזיזו באגרסיביות את נגיף הקורונה לשולי הפריים טיים, והכתבים הפוליטיים שחלמו לנוח מעט לאחר הבחירות, – התבדו. לקח להם זמן, אך בסופו של דבר המפלגה שהוקמה כדי להפיל את נתניהו, רשמה לעצמה נצחון קטן. ההשתלטות על הכנסת וקבלת הוועדות השונות לידיהם העניקו לכחול לבן את טעמו המתוק של הניצחון, מעט מתוק שגבר על תחושת המרירות של בוחריה שמתקשים עדיין להשלים עם שיתוף הפעולה עם הרשימה המשותפת.

השאלה הגדולה היא האם הניצחון הקטן בקרב, הוא אולי זה שבסופו של דבר יהיה זה שיגרום לכחול לבן להיכשל במלחמה. לפי כל הסקרים לו התקיימו כעת בחירות רביעיות, הראשונים שיפסידו יהיו הגנרלים מהקוקפיט. שיתוף הפעולה עם המשותפת והאכזבה של הבוחרים מחוסר היכולת להדיח את נתניהו, יבואו לידי ביטוי בקלפי.

הליכוד שקיבל מכה לא פשוטה השבוע, יוכל למנף אותו לניצחון סוחף בבחירות רביעיות, אם וכאשר יתקיימו.

אז מי ניצח השבוע? לא מופרך יהיה להעריך שהגנרלים אמנם נצחו בקרב, אך יפסידו את המלחמה.

•     •     •

שופטי בית המשפט העליון הצליחו השבוע לעבור את השיא של עצמם כשהורו לכנסת מתי עליה להתכנס ומה עליה להחליט.

ההתערבות הגסה של בג"ץ קוממה את כל מפלגות הימין מקיר לקיר. אם עד היום ראינו שבג"צ התערב רק בחוקים, עכשיו הוא עבר לניהול הכנסת עצמה. הזעם בימין לא נרגע גם לאחר שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התפטר ומנע מיריביו את תענוג רגע ההדחה.

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

המהלך של אדלשטיין הפתיע רבים, אך הוא גאוני מכמה סיבות: א- הוא גורם לאיבוד של כמה ימים יקרים באמצעות מינויו של זקן החכי"ם עמיר פרץ ליו"ר זמני. כך ההצבעה על מינוי קבוע של יו"ר קבוע תהיה רק ביום שני. כבר הרווחנו כמה ימים. (אגב, בסופו של יום בג"ץ התערב וקבע שפרץ יתחיל לכהן מיידית כיו"ר הכנסת לצידו של אדלשטיין וכך הרס קצת את התוכנית. י.ב) ב- הסיכוי אמנם נמוך, אך הוא קיים – מי אמר שעמיר פרץ יסכים להיפרד מהתפקיד כל כך מהר לטובת חבר הכנסת מאיר כהן? רק בשביל לתקוע את הטריז בין חברי השמאל זה היה שווה. ג- בדרך זו אדלשטיין פתר עוד בעיה. הליכוד התחייב שאם אדלשטיין יודח, יופסק לאלתר המו"מ עם כחול לבן. כעת יוכלו בליכוד להשתחרר מההתחייבות הכובלת שהרי אדלשטיין לא הודח, הוא התפטר.

ונקודה חשובה לא פחות, אדלשטיין והליכוד אמנם עצרו את פעילות הכנסת, אך כל צעדיהם נעשו על פי החוק. כשבג"ץ התערב בטיעון של "הגנה על שלטון הרוב" הוא נחשף בצביעותו. שהרי עשרות שנים בג"ץ נופף בעיקרון ההגנה על המיעוט והתערב אף לא פעם בהחלטות הממשלה בגלל טיעון זה, והנה ברגע שהימין הפך למיעוט, השופטים שכחו לפתע את עקרונותיהם. הצביעות זועקת מקיר לקיר, "זה לא אותו דבר" כבר אמרנו?

•     •     •

איינשטיין כבר אמר "אי שפיות זה לעשות את אותו הדבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאה שונה". החכי"ם החרדיים מדגל התורה ובפרט ח"כ גפני נחשבים לאנשים שפויים. אז מדוע הם חוזרים על טעויותיהם פעם אחר פעם? לאחר שליברמן הפר את הדיל שעשו גפני ודרעי עם ליברמן בו מינו את מקורבו של ליברמן לראשות עיריית ירושלים בתמורה לחוק הגיוס, גפני המשיך עם הדילים והפעם עם טיבי. אך גם הפעם התבדה כשהשבוע טיבי חבר לליברמן ושני החברים הבוגדנים הדיחו את חברם לדיל מראשות ועדת הכספים. האם מישהו כאן הולך ללמוד מהטעות שלו? נגזור ונשמור.

אולי יעניין אותך גם:

הכתבה פורסמה לראשונה במהדורת 'בחזית החדשות' במייל. להרשמה:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

התחדשנו בעמוד פייסבוק

"אנא בכח": ראש העיר בדואט עם פרחי הרא"ם

LIVE: תפילה היסטורית להנצל מהקורונה

נגיף הקורונה: הקב"ה ציווה ונשמרתם

מה חיפש האורח הסיני בביתו של החפץ חיים?

כשהגאון מוילנא סירב לחשוף את שם הגנב

חדשות הנופש הכשר: לוס אנג'לס

סנונית ראשונה מתוך האלבום 'The Best'

"יש מי שמחכה"! משה פלד וישי לפידות בדואט

מתוך "טביעת אצבע": בני פרידמן שר "כי יעקב"

אלבום ללא שם: ענקי הזמר השאירו "טביעת אצבע"

"היי זה הזמן": שלומי גרטנר בלהיט קייצי תוסס במיוחד

מעוניין לפרסם בסמארט-מגזין?

שלח לנו פרטים ונחזור אליך בשמחה!

תחזית מזג האוויר

רגע לפני שאתה עוזב,

רצינו לעניין אותך ב-3 הכתבות החמות באתר

הרשם עכשיו ל'בחזית' לקבלת החדשות החמות ישירות למייל